Make your own free website on Tripod.com

 

ΪΡΘνעבריתEnglish

דף ראשיעל העמותהפרויקטיםקורסיםמרכז מידעמבט לעולםגלריהצור קשר

 

רקע כללי

מטרות ויעדים

צוות המרכז

תוכניות ופעילויות

מידע לתלמיד

 

 

 


 

תוכניות ופעילויות המרכז:

 

מרכז ייעוץ והכוונה –

ממוקם בעיר רהט ומספק מידע וייעוץ לפונים מכל האוכלוסייה בנגב. במקום ישנה ספריית מקצועות וספריית מוסדות לימוד. תוכנה ממוחשבת עומדת לשירות הפונים לקבלת מידע והכוון לימודי וכן שירות של ייעוץ אישי על ידי עובדת סוציאלית. המרכז מפעיל 'קו-חם' לפניות טלפוניות עבור פונים המתקשים להגיע פיזית למרכז.

 

יריד שנתי להשכלה גבוהה –

יריד אשר ייערך במרכז הספורט באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. ביריד ייקחו חלק נציגים של המוסדות להשכלה גבוהה מהנגב ומשאר חלקי הארץ אשר יציגו את האפשרויות העומדות בפני המועמדים, מסלולי הלימוד, תנאי הקבלה, אופן הרישום, מלגות ועוד.  היריד יהיו פתוח לכל תלמידי י"ב ולמועמדים להשכלה גבוהה. בסוף היריד ייערכו הרצאות בנושא השכלה גבוהה וכן אירוע חוויתי.

 

ימים פתוחים בבתי הספר  - 

בימים הפתוחים לוקחים חלק נציגים ממספר מצומצם של מוסדות לימוד וכן נציגי מרכז המידע. ימים אלה מאפשרים למועמדים לקבל מידע באופן אישי מנציגי המוסדות וכן לקבל הכוון לימודי מנציגי המרכז. אנשי מקצוע מהקהילה מרצים על חשיבות ההשכלה הגבוהה לפרט ולחברה ובוגרי בית הספר, אשר הצליחו בלימודים האקדמים, מגיעים לבית הספר על מנת להעלות את המוטיבציה ללימודים בקרב התלמידים.

 

סיורים של תלמידי התיכון למוסדות להשכלה הגבוהה

במהלך הסיורים נפגשים התלמידים הן עם נציגי מדורי הרישום והן עם סטודנטים אשר חושפים אותם לאספקטים שונים של הלימודים. לסיורים אלו חשיבות גבוהה הן לצורך קבלת מידע והן לצורך הפגת חששות לקראת המעבר מבית הספר לאקדמיה.

 

סמינרי קיץ להשכלה גבוהה –

סמינרים בני שבועיים במהלך הקיץ בהם לוקחים חלק תלמידי כיתות י' ו – י"א. במהלך הסמינרים עוברים המשתתפים הרצאות רבות בנושא השכלה גבוהה, שימושי מחשב ואינטרנט ללימודים, סדנת למנהיגות  ומעורבות חברתית, סיורים למוסדות לימוד ופעילות חוויתית.

 

סדנאות בנושא התמודדות עם חסמים רגשיים בתהליך ההרשמה להשכלה גבוהה -

התמודדות עם חסמים רגשיים מבוססת על הנחת המוצא שבתהליך הבחירה חווים המועמדים לצד הרצון להשתלב בלימודים אקדמיים, חששות רבים מההשתלבות במסגרת זו. הסדנא תסייע לאנשים לבצע תהליך בחירה אמיתי, תוך ראיית הסיכוי  (לימודים) והסיכון (קשיים).   תהליך בחירה אמיתי יעלה את הסיכוי לכך שמי שבחר בסופו של עניין בדרך זו, גם יוכל להתמיד בה.

 

קבוצות להעצמת בנות לקראת לימודים במוסדות להשכלה גבוהה –

סדנא בת שישה מפגשים בהנחיית יועצת המרכז לקבוצות של כעשרים בנות. במהלך המפגשים עוסקות הבנות בקשיים המתעוררים לקראת היציאה ללימודים, נפגשות עם מרצה  שלמדה מקצוע מיוחד (כגון רפואה) ויוצאות ליום של סיור והרצאות במוסדות להשכלה גבוהה.

 

קורס מיומנויות למידה אקדמיות –

עם הגיעם למוסדות להשכלה גבוהה, מגלים הסטודנטים הבדואים כי קיים פער עצום בינם לבין הסטודנטים היהודים בכל הקשור למיומנויות הלמידה. מטרת הקורס הינה להקנות למשתתפים מיומנויות למידה בסיסיות, אשר יסייעו להם בצמצום זמן הלימוד הנדרש, צמצום מגבלות הקשב והריכוז ע"י התמודדות יעילה עם טקסט כתוב ועם סיכום בזמן ההרצאה, פיתוח כישורי עבודה בצוות לצד כישורי עבודה אוטודידקטית ופיתוח ביטחון עצמי, דימוי עצמי ולקיחת אחריות אישית להצלחה בלימודים.

 

רכזים להשכלה גבוהה בבתי הספר –

בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת בן-גוריון ומכללת ספיר, יוכשרו על ידי מרכז המידע סטודנטים-מילגאים מקרב הקהילה הבדואית כרכזי השכלה גבוהה בבתי הספר. כל רכז יהיה אחראי על בית ספר בו תתקיימנה שעות קבלה שבועיות קבועות לסיוע ויעוץ לתלמידי בית הספר בנושא השכלה גבוהה. כמו כן הרכזים יהיו אחראים על תיאום הפעולות של המרכז בבתי הספר. יעד – רכזים בכל בתיה"ס.

 

פעילות חדשה:

הקמת שלוחה למרכז בישוב ערערה בנגב:

סניף של מרכז מידע והכוונה להשכלה גבוהה יפעל בישוב ערערה להעלאת הנגישות לשכלה גבוהה בקרב תושבי הישוב  מחודש נובמבר 2006 וזאת על ידי מתן מידע מהימן אודות השכלה גבוהה, הכוון לימודי לבחירת מקצוע הלימודים והעלאת המודעות לחשיבות ההשכלה הגבוהה כדרך לקידום אישי וחברתי. פועל יוצא של פעילויות אלה יהיה העלאת שיעור הסטודנטים מקרב החברה הבדואית בנגב במוסדות להשכלה גבוהה ועלייה במספר המסיימים בהצלחה את לימודיהם.

 

ערבי הסברה להורי מועמדים –

סדרה של פגישות אשר יתקיימו עם הורי מועמדים במרכז ברהט ובבתי הספר השונים. מטרת המפגשים להעלות את מודעות ההורים לנושא ההשכלה הגבוהה, לספק להם מידע על התהליך אותו עוברים ילדיהם, העלויות הכספיות הכרוכות בלימודים והדרכים השונות בהן הם יכולים לסייע לילדיהם. הסדנא תועבר על ידי יועצת המרכז.

 

סדנא להכשרת הצוותים החינוכיים בבתי הספר לייעוץ בנושא השכלה גבוהה –

מרכז המידע רואה חשיבות רבה בחיזוק הצוות החינוכי בבתי הספר בנושא ייעוץ להשכלה גבוהה. בשיתוף עם שתי"ל תערך סדנא בת חמישה מפגשים ליועצים החינוכיים בבתי הספר התיכוניים. הסדנא תכלול הן מידע על אפשרויות הלימוד השונות והן הרצאות שונות על שיפור יוכלת הייעוץ והכוונת תלמידי התיכון לקראת ההשכלה הגבוהה.

 

 

 
 
 
 

_____________________________________________________________________________________________________________

Created by Gehad Alafenish

 Copyright © 2008 . All Rights Reserved